Forum Barcelona
http://forum-barcelona.pl/

FCB - El Futbol Club Barcelona
http://forum-barcelona.pl/viewtopic.php?f=44&t=385
Strona 1 z 1

Autor:  Admin [ 2013-11-26, 22:36 ]
Tytuł:  FCB - El Futbol Club Barcelona

Futbol Club Barcelona, w skrócie Barça (wym. [baɾsa]) – katalonski wielosekcyjny klub sportowy, istniejacy od chwili załozenia druzyny piłkarskiej. Jego dewiza to "Mes que un club" (wiecej niz klub).
Barça należy do najbardziej utytułowanych zespołów świata w tej dyscyplinie – ma na koncie dwadzieścia dwa mistrzostwa Hiszpanii, dwadzieścia sześć Pucharów Króla Hiszpanii, dziesięć Superpucharów Hiszpanii, cztery Puchary Europy, cztery Puchary Zdobywców Pucharów, cztery Superpuchary Europy, dwa razy Klubowe Mistrzostwo Świata/Puchar Interkontynentalny i wiele innych trofeów.

Klub ma 162 979 socios – członków klubu – i miliony culés (fanów) na całym świecie, z których część zrzeszona jest w penyach, czyli oficjalnych fanklubach, których jest 1054. Posiada również rozbudowaną infrastrukturę – stadiony Camp Nou, Mini Estadi, miasteczko sportowe Ciutat Esportiva Joan Gamper, szkółkę La Masía i halę Palau Blaugrana, w której rozgrywają swoje mecze zawodnicy innych sekcji.

W sezonie 2006/2007 po raz pierwszy w ponad 107 letniej historii klubu FC Barcelona pojawia się logo na koszulce (wszesniej socios i cules nie pozwalali na umieszczanie loga). Od roku 2006 FC Barcelona sponsoruje fundację charytatywną UNICEF. Barca co roku będzie przekazywała 1,5 mln euro na konto UNICEF, jako jedyny klub pilkarski swiata.

Od sezonu 2011/12 Barcelona ma pierwszego w historii sponsora. Jest nim Quatar Foundation. Co roku będzie przekazywał 40 mln euro na mocy 5-letniego kontraktu. Napis Quatar Foundation będzie z przodu koszulki Barcelony, natomiast UNICEF z tyłu. Od sezonu 2013/14 na koszulkach pojawił się nowy sponsor Quatar Airways.

Obecny hymn FC Barcelona – Cant del Barça (pl. Pieśń Barcy) – powstał 27 listopada 1974 z okazji obchodów siedemdziesiątej piątej rocznicy założenia klubu. Muzykę skomponował Manuel Valls Gorina.

Hymn FCB w jezyku katalonskim:

Tot el camp, és un clam
som la gent blaugrana, Tant se val d'on venim
si del sud o del nord
ara estem d'acord, ara estem d'acord,
una bandera ens agermana.

Blaugrana al vent, un crit valent
tenim un nom, el sap tothom:
Barça , Barça, Baaarça!

Jugadors, seguidors, tots units fem força.
Son molt anys plens d'afanys,
son molts gols que hem cridat
i s'ha demostrat, i s'ha demostrat,
que mai ningu no ens podrà torcer

Blau-grana al vent, un crit valent
tenim un nom, el sap tothom
Barça, Barça, Baaarça!

Autor:  barsaback [ 2013-12-10, 14:47 ]
Tytuł:  Re: FCB - El Futbol Club Barcelona

Camp Nou - warto się wybrać na ligowy mecz Barsy (lub jakiś inny oczywiście) Atmosfera jest bardzo fajna. My za bilet zapłaciliśmy ok 50 Euro każdy, miejsca za bramką. Akurat ten mecz, który rozgrywali, a było to z Getafe nie dość, że zobaczyłem na żywo to jeszcze udało mi się trafić kuponik z typem ze strony http://www.interbookie.pl. Za to bilety na mecz kupiliśmy na pieszym pasażu-ulicy Passeig de lluis companys (chyba tak to się pisze) w jednym z barów :)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/